Co tě posiluje, tě překvapivě může i zabít

2. 09. 2019 7:50:23
Je v lidské přirozenosti přemýšlet spíše tak, že vše dobré bude trvat věčně, navíc když se momentálně ekonomice velmi dobře daří. Jenže to bohužel neplatí.

Být majitelem rodinné firmy vypadá jako výhra v loterii. A většinou to tak i je. Rodinné firmy jsou velmi stabilní, orientované na dlouhodobé plánování, dle mnoha průzkumů se chovají obecně lépe ke svým zaměstnancům, záleží jim na regionu, ve kterém podnikají a jsou společensky odpovědné, měřítkem úspěšnosti pro ně není jen růst a zisk, ale zůstává jim dravost a tah na branku i díky jednodušším rozhodovacím procesům. Od nápadu až k jeho realizaci jdou kratší a rychlejší cestou, než velké korporáty.

Rodinné firmy v naší zemi generují okolo 40 % HDP a najdeme je hlavně v oblasti potravinářství, stavebnictví a strojírenství a daří se jim napříč českými a moravskými regiony. Potud vše zní jako ideál. Je v lidské přirozenosti přemýšlet spíše tak, že vše dobré bude trvat věčně, navíc když se momentálně ekonomice velmi dobře daří. Síla rodinných firem je totiž v unikátních vazbách mezi těmi, kdo jsou jejich součástí. Na druhou stranu je to i jejich velká slabina. Pokud je jemné předivo vtahů narušeno, nastává pro podnik mimořádně složité období, které ji může i pohřbít. A my se nacházíme v období, které je pro české rodinné firmy naprosto klíčové a velmi citlivé.

Letos oslavíme 30 let od sametové revoluce, která úplně změnila společenský a ekonomický prostor v naší zemi. Množství lidí se po roce 1989 vrhlo do soukromého podnikání, založilo firmy, které byly a jsou na trhu úspěšné. Nyní skupina zakladatelů, mnohdy zároveň majitelů a výkonných ředitelů musí řešit otázku předání nástupnictví ve vybudovaných a etablovaných podnicích. Pokud se na předání firmy rodina dlouhodobě připravuje a následníci chtějí v rodinné tradici pokračovat, jde z hlediska budoucnosti firmy o dobrou zprávu. Jenže průzkumy ukazují, že 70 % českých rodinných firem ale plán nástupnictví vůbec neřeší a v 88 % je rozhodování v stále v rukou zakladatele nebo zakladatelů. Navíc ze statistik vyplývá, že přechod z první na druhou generaci „přežije“ zhruba třetina firem, z druhé na třetí je to už jen okolo 13 % z nich. Proč? Důvodů je mnoho. A jedním z nich je právě pocit, že všechno dobré trvá věčně. Co se stane, když zakladatel nebo jeden ze společníků vážně onemocní, nedej bože zemře? Firma se ocitá v chaosu. Mnoho z předchozího přestává fungovat, dědicové o společnosti nemají všechny potřebné informace, třeba se firmou ani nechtějí se jí zabývat, nerozumí si s původním společníkem. Na denním pořádku jsou spory, hádky a konflikty, které pak končí právní bitvou s vysokými náklady a s jedinou jistotou. Firma je poškozená, klesá její důvěryhodnost, ztrácí hodnotu a z patové situace se neukazuje cesta ven. Nejsou zakázky, zaměstnanci odcházejí sami nebo jsou odejiti, důvěra obchodních partnerů se hroutí, dobré jméno firmy mizí. Budete se divit, ale dá se tomu předejít. Třeba jen tím, že si uvědomíme, že nic netrvá věčně.

Autor: Jan Hevessy | pondělí 2.9.2019 7:50 | karma článku: 13.90 | přečteno: 311x

Další články blogera

Další články z rubriky Ekonomika

Josef Šoltes

Demografická past

Poslední dobou se začínají řešit důchody a politici se předhánějí v prohlášeních, že důchody musí být důstojné a dostatečně vysoké k žití, ale zároveň že se nesmí zvyšovat daně a náklady pracujících.

24.9.2019 v 9:29 | Karma článku: 5.91 | Přečteno: 129 | Diskuse

Tomáš Flaška

Ale že to s těmi čísly umí náš nestíhaný pan premiér

Rozpočet na příští rok měl mít schodek 40 miliard. Pak přišli ministři s novými požadavky. Finanční ministryně se vytáčela, pak přidala a světe div se, schodek je stále naplánován na 40 miliard.

20.9.2019 v 8:08 | Karma článku: 29.75 | Přečteno: 870 |

Markéta Šichtařová

Vaše peníze jim vadí

Už dnes slyšíme mnoho argumentů, proč by měly fyzické peníze zaniknout. Boj s terorismem, praní špinavých peněz, kriminální činnost, vyhýbání se daním – to jsou nejčastější pseudoargumenty.

20.9.2019 v 8:00 | Karma článku: 48.43 | Přečteno: 22530 | Diskuse

Václav Mikeska

Informační technologie byly byrokraty nepochopeny

Byrokracie je věčná, na věky věků Amen – moto přesvědčených byrokratů celého světa od samého počátku byrokracie

17.9.2019 v 23:26 | Karma článku: 19.13 | Přečteno: 477 | Diskuse

Jan Machač

Budeme energetičtí králové nebo žebráci?

Česká republika je nyní energeticky soběstačná, elektřinu dokonce vyvážíme. To se však brzy změní a minimálně dočasně se staneme závislými na dovozu ze zahraničí. Je to bezpečné a výhodné?

17.9.2019 v 12:33 | Karma článku: 29.47 | Přečteno: 707 | Diskuse
Počet článků 1 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 311

Rodinné firmy jsou páteří naší ekonomiky. Jsem ekonom, problematice rodinných firem se věnuji dlouhodobě a mám s nimi osobní zkušenost, vím, jakou roli hrají úzké vazby, emoce, ať už pozitivní či negativní. Proto se zabývám i poradenstvím spoluvlastníkům rodinných firem převážně v regionech. Jsem partner společnosti EKVIVALENT. Věnuji se správě rodinné firmy a projektům, které s ní souvisí. Chci psát o tom, co je pro jejich chod klíčové, jak podpořit jejich rozvoj, co jim hrozí a jakým výzvám čelí a čelit budou.

Najdete na iDNES.cz